2022-2023 sezonu 8. hafta karşılaşması
Yayın: beIN Sports
Jesus ile cikacagimiz ilk derbi maci.

Bizim taraftar cok havaya girdi ama kolay bir mac degil bu. Beraberligin kotu sonuc olmadigini unutmayalim, her maci 5 0 kazanamayiz.

Adamlarin kaleci krizi var, kaleyi goren sut cekmeli mac boyunca. King abima guvenim tam.
Hiç öyle sokarız çıkarırız beşleriz modunda gidilmemesi gereken maç. Hiçbir derbiye bu psikoloji ile gidilmemeli... kaldı ki her ne kadar ağır favori olsak da sıkıntı yaratabilecek belli başlı faktörler mevcut.

Beşiktaş, çok dar kadro ile tempoya dayalı oynuyor. Bu bakımdan derbi için Istanbulspor, başakşehir ve ankaragücü maçlarını referans alırsak ağır yanılgıya düşeriz. Saydığım maçlarda Bariz şekilde yorgunluk emareleri gösteriyorlar, belki de ancak yüzde 40-50'leri ile oynuyorlardı. Karşımızda milli ara vesilesi ile dinlenmiş bir beşiktaş olacak. Yani ilk 4 haftalık oyunlarını ve hatta ötesini beklememiz gerekiyor. Belki oynadıkları oyun şampiyonluk için sürdürülebilir değil fakat bizim için oldukça tehlikeli.

Özellikle demirspor ve rennes maçlarında gördük ki savunma arkasına atılan koşularda çok doğal olarak sıkıntı yaşıyoruz. N'koudu şimdiye kadar ızlediğimiz bütün rakiplerden çok daha tehlikeli, hatta açık ara en hızlısı olacak. Lige kendisine tottenham yaptıran performansıyla başladı sonrasında onun da yorgunluktan formu düştü. Milli aradan pek muhtemel lige başladığı formu ile dönecek. Keşke hoca beni şaşırtıp osayi-samuel ile çıksa fakat hocanın mantığı bu şekilde işlemiyor.

Işin psikolojik kısmında da bizden bir adım önde olduklarını düşünüyorum. Bjk taraftarı takımına inanmıyor, yani beklenti ve doğuracağı baskı yok. Takımları ise tam aksi istikamette Ya herro ya merro mantığı ile sahaya çıkacak. Bu maç onlar için ölüm kalım maçı, bizim için değil.

Daha bu işin şerefli hakemler faktörü var ki oraya girmeye bile gerek duymuyorum. Fenerbahçe'ye operasyon çekeceklerini herkes biliyor. Onları da yeneceğiz!

Velhasıl kelam favoriyiz ama küçümsememek gerekiyor. Ne zaman beklentileri çok yüksek tutsak kötü sonuçlardan sonra dağılıyoruz. Yapmayalım.
bu maçın özelinde mümkün mertebe atmosferden etkilenmeyecek ve sakinliğini koruyabilecek oyuncularla maça başlamalıyız kimdir bunlar arao joshua valencia joao zajc crespo gibi, geçen sezon kolay geçebileceğimiz maçı bjk yönetiminin maç öncesi tahrikleri sebebiyle azgın kalabalık önünde oynamıştık, maçta tribünler oyuncularımızı psikolojik olarak geriye itmişti o yüzden bu maç majör karakterli oyuncuların maçıdır, kenarda jorge jesus'un duruşu elbette oyuncular üzerinde pozitif etki yaratacaktır.
Her Beşiktaş maçı gibi bir başka zor sınav.

Karışmak üzere olan camianın hocası elbette maci kazanıp kredisini artırmak isteyecektir. Üstüne boylesine fiziksel bir top oynarlarken dinlenebilecekleri 2 hafta var. Muhtemelen bizim maça çok koşan ve sert oynayan bir mentaliteyle çıkacaklar.

Umarim savunmamizdaki defolar ortaya cikmaz, güzelce geçeriz bu maçı.
Eleştirilerin hedefinde olan hocaları daha lig başında olmamıza rağmen gönderilmek isteniyor. Yani bir yandan klasik şenol güneş muhabbeti çıkmaya başladı. Bataklığa gömülmüş türk futbolundan başka bir şey beklenmezdi zaten. Hocalarına kolaylıklar diliyorum.

Her neyse. Bence bu maçta beşiktaş ya geçen sezon olduğu gibi ortamı gerecek ya da topu fenerbahçe'ye bırakıp rennes'in oynadığı oyun gibi ofsayt taktiğimizi delecek kontralar arayacaklar. Bana kalırsa her ikisini yapacaklar gibi geliyor. Kaosun içine düşmüş bir ekip varken Başka bir oyun planı hayal edemiyorum çünkü geriye kalan planlar bizim işimize yarıyor. Bu şekilde de yenileceğimizi düşünmüyorum ama bu tip maçlarda savunma arkasına koşu atan futbolcuya yapılacak bir hamle yüzünden kırmızı kart görme ihtimalimiz var. Derbilerde bunu yaşıyoruz.

N'koudou ve muleka kontra planlarının bir parçası olup yarı sahamıza yerleştikleri takdirde masuaku ve rosier yan ortalarıyla denemeler yapacaklardır.

Beraberlik kötü bir sonuç olmaz ama kazanmak için sahaya çıktığımızı hissettirerek kazanmak, potansiyel rakibimiz olan beşiktaş'ı iyice çıkmaza sürükler.
Osayi ve crespo'yu direkt olarak 11'e yazacağım maç. İlerde joshua uzaktan şutlarıyla yoklarsa golü buluruz gibi geliyor. Ben bu maçta bjk'yi kaosa sürükleyeceğimizi düşünüyorum. Crespo kart aldırırsa maçın gidişatı bizim için pozitif anlamda güzel olur. Ve tabiki g.o.a.t enner valencia oynamalı. Maç günü gelince yine konuşuruz. Maçın hakemini de çok merak ediyorum.