1992 yılında Fenerbahçe camiasına mensup iş insanı ve yöneticiler tarafından kurulan dernek. Dernek, Fenerbahçe Spor Kulübü'ne maddi-manevi hizmet ve katkı vermek amacıyla kurulmuştur. Kurum, kulübün çağdaş bir duruma gelebilmesi adına gereken ekonomik seviye için kalıcı mali kaynaklara sahip olması düşüncesini paylaşmaktadır.

Dernek; belli konuma gelmiş, Fenerbahçe kültürüne vakıf iş insanı ve yöneticilerin herhangi bir beklentileri olmadan Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimine hizmet ve katkıda bulunabilecekleri bir platformun oluşturulmasının sonucuyla faaliyete geçmiştir. Dernek, kulübün çağdaş bir yapıya kavuşturularak; bir dünya kulübü standartlarına ulaştırılma hedefiyle oluşturulmuştur. Bu amaca ulaşmak için dernek; Fenerbahçe'nin kendi gelirleri ile yönetilebileceği kalıcı mali kaynaklara sahip olmasını hedeflemektedir. 1907 Fenerbahçe Derneği, bu doğrultuda kurumsallaşma, şirketleşme ve tesisleşme konularını öne çıkartarak Fenerbahçe Spor Kulübü için uygulanabilir stratejiler tespit etmektedir. Kulüp için uygulanabilir stratejiler yaratmaya çalışan dernek, son etapta kendi bünyesinde 1907 Fenerbahçe Espor'u kurdu. Derneğin en uzun süreli başkanlığını Ali Koç yaparken; mevcut başkanı Rıfat Perahya'dır.

Merkezi Levent'te olan Yapı Kredi Plaza'da bulunan derneğin başta; Mustafa Koç, Ali Koç, Ferit Şahenk, Aziz Yıldırım, Sakıp Sabancı, Cem Boyner, Abdullah Kiğılı, Mete Has, Başaran Ulusoy, Mustafa Taviloğlu, Ayduk Koray, Selim Koray ve eski Fenerbahçe Başkanlarından Emin Cankurtaran gibi iş insanı ve sanayicilerden oluşan elli kişilik bir kurucu üyeleri listesi bulunmaktadır.

Kurucu başkanı Mustafa Koç olan dernek 1993'te Fenerbahçe Basketbol Takımı'nın idaresini devraldı ve dört yılda 11 milyon dolarlık kaynak yarattı. 90 yıldır tescil edilmeyen kulüp amblemi 2007'de derneğin girişimleriyle tescil edilirken aynı zamanda Fenerium'un da kurulması için uygun kaynaklar yaratılarak kulübe devredildi. 1994-2002 arasında ise Şükrü Saracoğlu Stadyumu VIP tribünü (1907 Tribünü) bilet satışları dernek tarafından başlatıldı.

2002'de Can Dündar'ın yönetmenliğinde "Bahçedeki Fener" belgeseli dernek bünyesinde çekildi ve tüm gelirleri direkt olarak kulübe aktarıldı.

Üniversite öğrencisi Fenerbahçe taraftarları derneğin "UNİFEB" projesiyle bir çatı altında toplandı.

Atatürkçülük ideallerini benimseyen derneğin 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftalarında taraftar gruplarıyla Anıtkabir ziyaretleri gelenek haline geldi. 2016'da ise derneğin girişimiyle 1907 Fenerbahçe e-Spor şubesi kurulmuş, Fenerbahçe'nin 10. spor branşı oluşturulmuştur.