Premier lig'de 2020'nin ilk büyük maçı.

Arsenal an itibariyle Pepe ve socratis'in attığı golle 2-0 önde ve ilk yarı bitmez üzere. Maç tek taraflı devam ediyor yani Arsenal baskısıyla.

Son 7 sezondur şampiyon olamıyor manu. Geçen süreçte inanılmaz bonservis bedelleri de ödediler fakat kadro aşırı kötü. Yurtdışında desteklediğin tek takım olan manu'nun bu haline üzülüyorum. Kadro manu'nun büyüklüğü ile ölçülemeyecek derecede çapsız, şu isimler Türkiye'de bile ancak orta sıra ekiplerde oynar. Biliyorsunuz seri, lemina, elneny, ayew, slimani buraya premier ligden geldiler ve performans veremediler büyüklerde.

Bu kafayla manu daha 5 yıl daha şampiyon olamaz.
2-0 bitti bu maç.

ikinci yarıda arsenal özellikle 70'ten sonra oyundan düştü, fizik gücü yetmedi. fakat manu o kadar kötü ki, yedekten skoru değiştirebilecek oyuncusu yok. hücum oyuncusu diye oynayan lingard bu sezon 0 gol 0 asist ile oynuyor. penaltı canavarı rasford da penaltı olmayınca sükut-u hayal zaten. martial desen 1 maç var 3 maç yok.

bu takım yıllardır bu kadar kötü transfer yapmayı nasıl beceriyor bilmiyorum ama sonu ac milan gibi olmaya başladı. zaten bu iki takımın da en büyük problemi yaşlanmış kadrolarını, suyu çıkana kadar kullanıp, kadroları gençleştirmekten uzak durmalarıydı. daha fazla o kadroların ekmeğini yiyemediği zamanlarda da artık çağı takip etmekten uzak kaldıkları için güncel futbolu yakalayamadılar. oysa ki ferguson zamanında inanılmaz bir oyuncu izleme ağı vardı bu takımın ve altyapısından da kaliteli isimler gelirdi. o zamanda da transfer hataları olurdu fakat iyi bir iskeleti olduğu için bunu idare edebiliyorlardı.

bu kafayla 2 3 sezon daha giderse manu halihazırda transferde tercih edilmeyen kulüp olmuşken, artık gerileme dönemine girmeye başlayacaktır. taraftar vaktinde kulübün glazer ailesine satılmasına tepki göstermişti, fakat engel olamamıştı. sürekli yabancı sermaye kulüpleri aldığında uçucaz kaçıcaz sanılıyor ya manu bile bu hallere düşebiliyor, dünyanın en çok taraftarı olan kulüplerinden birisi olduğu halde.

dipnot: manu 2005 yılında satıldıktan sonra 5 lig şampiyonluğu 1 şampiyonlar ligi şampiyonluğu kazanmasına karşın o bıraktıktan sonraki son 7 senedir ligde şampiyon olamıyor. burada şampiyonluk kulüp yönetimine mi yazar yoksa ferguson'a mı ? bilemiyorum.